dnes je 6.12.2022

Input:

Uplatňovanie paušálnych výdavkov fyzickej osoby v roku 2018

19.3.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2018.03.1.1 Uplatňovanie paušálnych výdavkov fyzickej osoby v roku 2018

Ing. Marcela Prajová

Daňovník, ktorý neuplatní preukázateľné daňové výdavky, môže v súlade s § 6 ods. 10 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „ZDP”) uplatniť výdavky percentom z príjmov (paušálne výdavky). Daňovník môže paušálne výdavky uplatniť len v prípade, ak nie je platiteľom dane z pridanej hodnoty alebo je platiteľom dane z pridanej hodnoty len časť zdaňovacieho obdobia a neuplatní preukázateľné daňové výdavky.


Daňovník sa stal v priebehu roku 2018 platiteľom dane z pridanej hodnoty. Môže tento daňovník, ak sa rozhodne neuplatniť preukázateľné daňové výdavky, uplatniť za zdaňovacie obdobie roku 2018 výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 ZDP?

Áno, tento daňovník môže za rok 2018 uplatniť výdavky percentom z príjmov podľa § 6 ods. 10 ZDP, pretože