dnes je 6.12.2022

Input:

Uplatnenie daňovej straty v daňovom priznaní FO za rok 2017

9.3.2018, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2018.03.2.3 Uplatnenie daňovej straty v daňovom priznaní FO za rok 2017

Ing. Ivana Glazelová


V DP za r. 2017 chcem použiť paušálne výdavky. Môžem si uplatniť daňovú stratu z r. 2014 vo výške jednej štvrtiny?

Výdavky percentom z príjmov - od 1. 1. 2017

Zákonom č. 341/2016 Z. z., ktorým bol s účinnosťou od 1. 1. 2017 novelizovaný zákon č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov (ďalej len zákon o dani z príjmov), došlo aj k zmene ustanovenia § 6 ods. 10, ktorý umožňuje fyzickým osobám uplatňovať tzv. paušálne výdavky.

Paušálne výdavky si od 1. 1. 2017 môže aj naďalej uplatniť daňovník, ktorý nie je platiteľom DPH, alebo je platiteľom DPH iba časť zdaňovacieho obdobia, ak dosahuje:

  • príjmy z podnikania podľa § 6 ods. 1 zákona o dani z príjmov,

  • príjmy z inej samostatnej zárobkovej činnosti podľa § 6 ods. 2 zákona o dani z príjmov,

  • príjmy z použitia diela a použitia umeleckého výkonu