dnes je 9.8.2022

Input:

Sprevádzanie matky na vyšetrenie v roku 2017

10.7.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2017.13.2.1 Sprevádzanie matky na vyšetrenie v roku 2017

JUDr. Vladimír Minčič PhD.


Zamestnankyňa sa potrebuje postarať o svoju matku, ktorá je po operácii. Matka má iné trvalé bydlisko ako naša zamestnankyňa. Má v takomto prípade nárok čerpať na ňu OČR? V prípade rozdielneho trvalého bydliska má nárok, najviac sedem dní v kalendárnom roku, čerpať pracovné voľno na sprevádzanie matky na vyšetrenie alebo ošetrenie?

Ošetrovanie chorého člena rodiny je prekážka v práci, kde má zamestnanec v zmysle § 141 ods. 1 ZP nárok na ospravedlnenie absencie v práci po nevyhnutne potrebný čas.

Ošetrovné sa poskytuje zamestnancovi (poistencovi), ktorý celodenne ošetruje okrem iných aj chorého rodiča bez ohľadu na adresu trvalého bydliska, a to podľa § 39 ods. 1 písm. a) zákona o sociálnom poistení. Ošetrovné sa poskytuje za dni od prvého dňa, od kedy vznikla potreba ošetrovať chorého rodiča, a to