dnes je 2.10.2022

Input:

Nepeňažný príjem v roku 2017

23.6.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2017.12.2.2 Nepeňažný príjem v roku 2017

Ing.Viera Mezeiová


Firma chce zaviesť pre zamestnancov v klientskej zóne jednotné ošatenie, a to formou preplatenia blokov s nákupom blúzok, košieľ, nohavíc a sukien do výšky stanovenej smernicou. Ale nebudú mať firemné označenie, takže sa bude dať zameniť s civilným oblečením. Z hľadiska firmy to bude daňovo neuznaný náklad. To hovorí usmernenie. Zdaňuje sa takéto preplatenie blokov zamestnancom ako nepeňažný príjem?

Ak ide o jednotné pracovné oblečenie, trvale a viditeľne označené identifikačnými znakmi zamestnávateľa, čím sa vylúči zameniteľnosť s bežným alebo spoločenským oblečením a napríklad za takéto označenie sa považuje trvalé našitie, nažehlenie a pod. obchodného mena, značky, ochrannej známky na všetkých súčastiach uniformy z jej lícnej strany - toto plnenie nie je podľa § 5 ods. 5 písm. b) ZDP predmetom dane zamestnanca. Ak však zamestnávateľ poskytne