dnes je 20.9.2021

Input:

Reklamné a darčekové predmety z daňového a účtovného hľadiska v roku 2016

26.10.2016, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Otázka 1: V prípade, že mám darčekové predmety (10ks) v hodnote 16,90EUR/ks + poštovné 5 eur, môžem tieto predmety zaúčtovať ako daňový výdavok, keďže ich hodnota je menej ako 17 eur?

Odpoveď 1:  § 21 zákona o dani z príjmov definuje výdavky, ktoré nie je možné považovať za daňovo uznateľné, tzn. sú nedaňové, v prípade predmetov, ktoré sú určené na reprezentáciu je stanovený limit na uznanie za daňový výdavok vo výške 17eur za jeden predmet. Vo Vašom prípade, však musím do cenu predmetu započítať aj poštovné, keďže sa jedná o vedľajšie náklady súvisiace s obstaraním. Cena jedného predmetu tak vychádza 17,40 a teda je nutné ho zaúčtovať ako nedaňový výdavok.

Otázka 2: Ako zaúčtovať tovar, ktorý bol použitý na reprezentačné účely, jedná sa o čokoládu, ktorú sme rozdávali pri nákupe nad 20eur? Obstaranie tovaru účtujeme spôsobom A. Obstarávacia cena čokolády

www.szz.sk
www.zps.sk
www.keepi.sk
www.sfa.sk
www.szk.sk