Najnovšie
 
 
CallMeBack
Do not fill this:
 
WriteMeBack
Do not fill this:
 
Modré číslo / bezplatná linka
 
Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Do not fill this:

Ukážka obsahu:

Účtovanie a zdaňovanie dotácie

27.3.2007, Zdroj: Verlag Dashöfer

Odpoveď
V zmysle § 9 ods. 2 písm. h) zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov, dotácie prijaté v súvislosti s výkonom činností, z ktorých plynú príjmy podľa § 6 nie sú od dane oslobodené.

V zmysle § 17 ods. 3 písm. g) zákona o dani z príjmov daňovník, ktorý účtuje v sústave jednoduchého účtovníctva zahrnie dotáciu do príjmov v zdaňovacom období, v ktorom ju použil na úhradu daňových výdavkov. Ak dotáciu použil na obstaranie odpisovaného majetku, zahrnie dotáciu do príjmov postupne vo výške odpisov majetku nadobudnutého z tejto dotácie.

V zmysle § 22 ods. 1 zákona č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty sa do základu dane pri dodaní tovaru alebo služby zahŕňa aj dotácia alebo príspevok, ktorý dodávateľ prijal alebo má prijať k cene tovaru alebo služby. Z uvedeného vyplýva, že o príjme z dotácie budete účtovať v tom období, v ktorom z neho budete uhrádzať daňové výdavky. Ak budete realizovaný projekt niekomu fakturovať, súčasťou základu dane pre DPH bude aj prijatá dotácia. 

Ďalšie odpovede na Vaše otázky nájdete spracované v príručke Daňovo uznateľné výdavky v účtovníctve podnikateľov fyzických osôb od A do Z.

Zdroj: Verlag Dashöfer

 

...
Koniec ukážky
...

Prístup ZADARMO k tomuto dokumentu majú len registrovaní užívatelia www.szcoportal.sk

Som už registrovaný na www.szcoportal.sk:

=> Prihláste sa svojím užívateľským menom a osobným heslom.

Nie som registrovaný:

=> Zaregistrujte sa. Prinesie Vám to veľa výhod:

 • dvakrát mesačne dostanete ZADARMO do svojej e-mailovej schránky prehľad aktualít, zaujímavé články, zodpovedané otázky z oblasti riadenia ľudských zdrojov
 • získate okamžitý prístup do negarantovaných aktualít, článkov a otázok na portáli www.szcoportal.sk
 • získate prístup do rozsiahleho archívu príspevkov na portáli www.szcoportal.sk

Registrácia je úplne zadarmo a bez akýchkoľvek záväzkov.

Tento mesiac vám prinášame aj tieto články:

 • Prechod zo SZČO na s.r.o.
 • Odpis pohľadávok v jednoduchom účtovníctve
 • Zmeny v zákone o spotrebnej dani z tabakových výrobkov - účinné od 1.3.2014
 • Kompenzačné platby vyplácané FO podľa zákona o dani z príjmov účinného od 1.1.2014
 • Účtovné a mzdové veličiny pre rok 2014

  Vždy presné a aktuálne informácie, prehľad v problematike vo forme riešení konkrétnych situácií z praxe zrozumiteľne vysvetlených na príkladoch.

  SZČO profi Vás pripraví rýchlo a jednoducho - promptne Vás upozorní na zmeny a novely, ako aj na politické dianie a na to, čo možno očakávať prostredníctvom viac ako 10-15 garantovaných článkov mesačne.

  Staňte sa predplatiteľom SZČO profi. Nikde inde nenájdete takú koncentráciu článkov o pripravovaných zmenách a aktuálnom dianí, naviac s garanciou aktuálnosti a správnosti.