Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Do not fill this:

Ukážka obsahu:

Predčasný dôchodok a živnosť v roku 2013

30.10.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Kým v minulosti mali predčasní penzisti možnosť pracovať na dohodu a popri výkone tejto práce aj poberať predčasný dôchodok, v súčasnosti už takúto možnosť nemajú. Pri súčasnej výške dôchodku 375,14 Eur si však môžu privyrobiť prevádzkovaním živnosti. Hraničným určovateľom toho, kto dostane predčasný dôchodok, je povinnosť platiť sociálne odvody. Živnostník, ktorý ich platiť musí, nemá nárok na poberanie predčasného dôchodku a naopak. Ďalšou podmienkou takto prevádzkovanej živnosti a nároku na vyplatenie predčasného dôchodku je aj stanovenie hornej hranice príjmu, ktorú osoba vykonávajúca samostatne zárobkovú činnosť nesmie prekročiť, pričom ide o sumu 4.830,- Eur.

Ak by živnostník tento rok zarobil menej ako 4.830,- Eur, možnosť poberať predčasný dôchodok bude mať celý budúci rok. Ak však samostatne zárobkovo činná osoba zarobí tento rok viac ako je stanovená horná hranica, dôchodok bude poberať iba do júla budúceho roka, pretože od 1.7.2014 mu vznikne povinnosť prihlásiť sa a platiť poistné do Sociálnej poisťovne.

Takto určená horná hranica sa vťahuje na predčasných penzistov, ktorí začali prevádzkovať živnosť po prvý raz. Vykonávanie tejto činnosti po dlhší však ale taktiež nevylučuje poberanie predčasného dôchodku. Na základe daňového priznania však takejto osobe za predchádzajúci rok nemohla vzniknúť povinnosť platiť dôchodkové a nemocenské poistenie, a teda jej príjem nepresiahol hranicu príjmu 4.716,- Eur.

Prístup k obsahu je uzavretý

vs

Už ste členom?

Ešte nie ste členom?

Vyskúšať na
30 dní zdarma

Máte dostupný modul:
%usermoduletitle

 
Editovatelne tlaciva
Editovatelne tlaciva