Najnovšie
 
 
CallMeBack
Do not fill this:
 
WriteMeBack
Do not fill this:
 
Modré číslo / bezplatná linka
 
Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Do not fill this:

Ukážka obsahu:

Predčasný dôchodok a živnosť v roku 2013

30.10.2013, , Zdroj: Verlag Dashöfer

Kým v minulosti mali predčasní penzisti možnosť pracovať na dohodu a popri výkone tejto práce aj poberať predčasný dôchodok, v súčasnosti už takúto možnosť nemajú. Pri súčasnej výške dôchodku 375,14 Eur si však môžu privyrobiť prevádzkovaním živnosti. Hraničným určovateľom toho, kto dostane predčasný dôchodok, je povinnosť platiť sociálne odvody. Živnostník, ktorý ich platiť musí, nemá nárok na poberanie predčasného dôchodku a naopak. Ďalšou podmienkou takto prevádzkovanej živnosti a nároku na vyplatenie predčasného dôchodku je aj stanovenie hornej hranice príjmu, ktorú osoba vykonávajúca samostatne zárobkovú činnosť nesmie prekročiť, pričom ide o sumu 4.830,- Eur.

Ak by živnostník tento rok zarobil menej ako 4.830,- Eur, možnosť poberať predčasný dôchodok bude mať celý budúci rok. Ak však samostatne zárobkovo činná osoba zarobí tento rok viac ako je stanovená horná hranica, dôchodok bude poberať iba do júla budúceho roka, pretože od 1.7.2014 mu vznikne povinnosť prihlásiť sa a platiť poistné do Sociálnej poisťovne.

Takto určená horná hranica sa vťahuje na predčasných penzistov, ktorí začali prevádzkovať živnosť po prvý raz. Vykonávanie tejto činnosti po dlhší však ale taktiež nevylučuje poberanie predčasného dôchodku. Na základe daňového priznania však takejto osobe za predchádzajúci rok nemohla vzniknúť povinnosť platiť dôchodkové a nemocenské poistenie, a teda jej príjem nepresiahol hranicu príjmu 4.716,- Eur.

...
Koniec ukážky
...

Prístup ZADARMO k tomuto dokumentu majú len registrovaní užívatelia www.szcoportal.sk

Som už registrovaný na www.szcoportal.sk:

=> Prihláste sa svojím užívateľským menom a osobným heslom.

Nie som registrovaný:

=> Zaregistrujte sa. Prinesie Vám to veľa výhod:

 • dvakrát mesačne dostanete ZADARMO do svojej e-mailovej schránky prehľad aktualít, zaujímavé články, zodpovedané otázky z oblasti riadenia ľudských zdrojov
 • získate okamžitý prístup do negarantovaných aktualít, článkov a otázok na portáli www.szcoportal.sk
 • získate prístup do rozsiahleho archívu príspevkov na portáli www.szcoportal.sk

Registrácia je úplne zadarmo a bez akýchkoľvek záväzkov.

Tento mesiac vám prinášame aj tieto články:

 • Prechod zo SZČO na s.r.o.
 • Odpis pohľadávok v jednoduchom účtovníctve
 • Zmeny v zákone o spotrebnej dani z tabakových výrobkov - účinné od 1.3.2014
 • Kompenzačné platby vyplácané FO podľa zákona o dani z príjmov účinného od 1.1.2014
 • Účtovné a mzdové veličiny pre rok 2014

  Vždy presné a aktuálne informácie, prehľad v problematike vo forme riešení konkrétnych situácií z praxe zrozumiteľne vysvetlených na príkladoch.

  SZČO profi Vás pripraví rýchlo a jednoducho - promptne Vás upozorní na zmeny a novely, ako aj na politické dianie a na to, čo možno očakávať prostredníctvom viac ako 10-15 garantovaných článkov mesačne.

  Staňte sa predplatiteľom SZČO profi. Nikde inde nenájdete takú koncentráciu článkov o pripravovaných zmenách a aktuálnom dianí, naviac s garanciou aktuálnosti a správnosti.