Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Input:

Uplatnenie cestovných náhrad a vyradenie automobilu v jednoduchom účtovníctve

8.12.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2017.12.2.1 Uplatnenie cestovných náhrad a vyradenie automobilu v jednoduchom účtovníctve

Ing. Jozef Pohlod


Dobrý deň, veľmi Vás prosím o radu a o odpoveď na môj problém, týka sa auta, ktoré bolo zaradene do majetku firmy FO -SZČO 14.9.2012 kde boli uplatňované odpisy do 31.12.2016. Potom som auto nechala ďalej vo firme. K 31.12.2017 alebo k 28.02.2018 /dovtedy mám uzavretú celkom dobrú havarijnú poistku/ chcem auto vyradiť z firmy na seba tj. fyzickú osobu a chcem ho ďalej používať vo firme prvej- FO a vo firme druhej - s.r.o. . Môžem na takéto auto uplatňovať si v mojich firmách cestovne náhrady? A aké iné náklady si ešte môžem uplatniť?. Akým spôsobom je lepšie vyradiť auto z firmy na sebe FO, darovaním alebo vyradením a preradením do osob. užívania?

V prípade, že osobný automobil, ktorý bol zaradený do obchodného majetku podnikateľa a boli vo výdavkoch v predchádzajúcom období uplatnené odpisy, po jeho preradení z obchodného majetku do osobného užívania je potrebné pri posudzovaní výdavkov postupovať v prípade jeho používania na dosahovanie príjmov ako

- fyzická osoba – podnikateľ alebo v spoločnosti:

daňovým výdavkom podľa § 19 ods. 2 ZDP písm.e bodu 2 zákona o dani z príjmov je buď :

  • spotreba pohonných látok podľa cien platných v čase ich nákupu na základe skutočne vykázaných km, pričom si nemôžete uplatniť základnú náhradu za každý jeden km jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách alebo

  • spotreba pohonných látok v paušálnej výške 50 % z celkového preukázaného nákupu pohonných látok za príslušné zdaňovacie obdobie a primeraného počtu najazdených km za zdaňovacie obdobie

  • ostatné výdavky spojené s používaním automobilu ako je oprava a údržba automobilu, poistenie automobilu, daň z motorových vozidiel a pod. nie sú uznané za daňové výdavky, čo vyplýva z ustanovenia § 21 ods. 1 ZDP písm.e a písm.i zákona o dani z príjmov

Pokiaľ ide o odpoveď na formu preradenia automobilu z obchodného majetku, v tomto smere, keďže automobil bol už plne odpísaný, nie je žiadny rozdiel medzi tým, či k vyradeniu dôjde jednoduchým vyradením z obchodného majetku alebo na základe darovacej zmluvy. Jednoduchší administratívny spôsob je jednoduché preradenie a vyradenie majetku z osobného majetku, pretože forma vyhotovenia darovacej zmluvy je administratívne náročnejšia.

Chcem sa opýtať (lebo mi to nie je jasné) či je správne, keď na auto,  ktoré bolo zaradené do majetku firmy  v 2009 a následné odpísané k 31.12.2012 a vyradené z majetku firmy v 31.01.2014 do osobného užívania a následne od februára/2014, v inej firme, boli a sú bez prerušenia na tomto aute robené cestovné náhrady, kde sa uplatňuje základná náhrada za každý jeden km jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných náhradách  a spotreba pohonných látok podľa cien platných v čase ich nákupu na základe skutočne vykázaných km. Je to správne, že uplatňujem základnú náhradu za každý 1 km jazdy? V tom čase ešte neplatil zákon, že nemôže byť uplatnená základná náhrada.

Pokiaľ sa používa auto na zabezpečovanie príjmov FO podľa § 6 ods. 1 a 2  ZDP zákona o dani z príjmov, ktoré bolo v minulosti zaradené do obchodného majetku a následne preradené do osobného užívania, potom od 1.1.2015 pri tomto spôsobe používania automobilu nemôže si uplatňovať FO ako  výdavok  základnú náhradu za km jazdy podľa zákona č. 283/2002 Z.z. o cestovných

 
 Váš názor
Čo by ste zmenili na tomto portáli?
 Úspešne odoslané
Input: