Neprístupný dokument, nutné prihlásenie
Input:

Čiastočná úhrada SZČO a DPH v roku 2017

11.10.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2017.10.2.2 Čiastočná úhrada SZČO a DPH v roku 2017

Ing. Monika Ziškayová


SZČO, platiteľ DPH, čiastočne uhrádza došlé faktúry. Akým spôsobom má účtovať výdavok do peňažného denníka? Má si pri prvej úhrade vždy potiahnuť celú čiastku DPH a až následne výdavok ovplyvňujúci základ dane? Alebo to záleží na každom podnikateľovi zvlášť?

Podľa § 19 ods. 5 postupov účtovania pre podnikateľov účtujúcich v jednoduchom účtovníctve pri účtovaní dane DPH v peňažnom denníku pri čiastočnej úhrade záväzku sa postupuje podľa vnútorného predpisu účtovnej jednotky. 

Nakoľko ale SZČO je platiteľom dane DPH, o práve na odpočítanie dane alebo o povinnosti platiť daň z pridanej hodnoty účtuje v pomocnej knihe. Právo na odpočítanie dane podľa § 49 ZDPH si platiteľ dane môže uplatniť v zmysle § 51 ZDPH, t.j., ak napr. má faktúru od

 
 Váš názor
Čo by ste zmenili na tomto portáli?
 Úspešne odoslané
Input: